یکشنبه، ۳ شهریور ۱۳۹۸ ابزار 
نسخه چاپی
نقشه سایت
آمار بازدیدکنندگان
ارسال به دوستان
انتقادات و پیشنهادات انتقادات و پیشنهادات
افزودن به آدرسهای برگزیده
   » مرکز روانشناسی ورزشی » معرفی مرکز
 معرفی مرکز روان شناسی ورزشی 

مرکز روان‌شناسی ورزشی برای انسجام بخشیدن به فعالیت‌های روان‌شناسی به ویژه در حوزه بهبود عملکرد ورزشکاران تأسیس شده است. این مرکز نخست به صورت بخشی از تشکیلات پزشکی ورزشی آکادمی ملی المپیک و از زمستان 1384 به عنوان مرکزی مستقل در آکادمی ملی المپیک آغاز به کار نمود.
مهمترین هدف از تأسیس این مرکز، کمک به مربیان و ورزشکاران سطوح قهرمانی در کامل نمودن ضلع سوم مثلث "عملکرد عالی" بوده است که دوضلع دیگر آن (آمادگی جسمانی؛ تکنیک و تاکتیک) همواره مورد توجه مدیران ورزشی، مربیان و ورزشکاران قرار داشته و همیشه سرمایه‌گذاری‌های بزرگ مالی و انسانی بر روی آن انجام گرفته است؛ اما ضلع سوم (آمادگی ذهنی و روانی) که کامل‌کننده و به فعلیت رساننده دوضلع دیگر محسوب می‌شود، یا مورد غفلت قرار گرفته یا مسیری به اشتباه پیموده است.
مرکز روان‌شناسی ورزشی مهمترین هدف و مأموریت خود را در جامعیت بخشیدن به این مهم می‌داند که "تکنیک و تاکتیک برتر یک ورزشکارتنها با ذهنی آماده به فعلیت می‌رسد".

فعالیت های مرکز روانشناسی
 
مرکز روان‌شناسی ورزشی برای به تحقق رساندن این هدف فعالیت‌های خود را در حوزه‌هایی چند به انجام می‌رساند.

1. فعالیت‌های آموزشی
2. فعالیت‌های پژوهشی
3. فعالیت‌های انتشاراتی
4. فعالیت‌های مشاوره‌ای

فعالیت‌های آموزشی
 
فعالیت‌های آموزشی:
یکی از مهمترین اهداف مرکز روان‌شناسی ورزشی تلاش در جهت ایجاد زمینه‌ای برای فرهنگ‌سازی در حوزه روان‌شناسی ورزشی در بین 4 قشر دانشگاهیان، مدیران ورزشی، مربیان و ورزشکاران است. بی‌شک آشنایی هر 4 قشر به ارتقای این فرهنگ در جامعه ورزشی کمک می‌کند. بدین منظور مرکز دوره‌هایی را برای اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی مربیان و ورزشکاران با مفاهیم آمادگی ذهنی و روانی ونیز آشنایی با روش‌های ارتقا مهارت های ذهنی برای مربیان و ورزشکاران برگزار می‌نماید.
همچنین تربیت نیروی انسانی متخصص در این حوزه (مربیان ذهنی) نیز به عهده این بخش است تا تیم‌های ورزشی همواره بتوانند از حضور یک مربی ذهنی در کنار دیگر برنامه‌های خود سودجویند.
 
فعالیت‌های پژوهشی
 نبود زمینه قوی و آکادمیک روان‌شناسی ورزشی در، این حوزه چالش بیشتری نسبت به سایر علوم ورزشی می‌طلبد. انجام پژوهش‌‌های کاربردی در این حیطه و ملموس نمودن یافته‌ها در بین ورزشکاران و مربیان منجر به علاقه‌مندی و اشتیاق بیشتر آنان از یکسو و ایجاد زمینه‌های علمی بیشتر در این حیطه از سوی دیگر می‌شود. ترغیب و تشویق دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی با گرایش‌های مرتبط با روان‌شناسی ورزشی به ورود در این حوزه، سمت و سوی روان‌شناسی ورزشی را به علمی شدن بیشتر در کشور می‌کشاند.
به این منظور، مرکز روان‌شناسی ورزشی علاوه بر انجام پژوهش‌های کاربردی،‌ آماده همکاری با دانشجویان دوره‌های تحصیلات تکمیلی و علاقمند به روان‌شناسی ورزشی در انجام پایان‌نامه دانشجویی است.
پژوهش‌های انجام شده در سال 1385 در مرکز روان‌شناسی ورزشی

 
فعالیت‌های انتشاراتی
 نیاز به منابع روان‌شناسی ورزشی اعم از کتاب، فیلم و نوارهای آموزشی، به ویژه در دنیای امروز که با ظرافت و با توجه به تمایز رشته‌های ورزشی، کاربرد علوم روان‌شناسی در رشته‌های مختلف ورزشی را تخصصی نموده است، به شدت در کشور احساس می‌شود.
این نیاز، مرکز روان‌شناسی را بر آن داشت تا بخشی از فعالیت‌های خود را در تأمین منابع مکتوب و الکترونیک (اعم از نوارها و CD های آموزشی) به انجام رساند.
فعالیت‌های انتشاراتی مرکز روان‌شناسی ورزشی به چند بخش تقسیم می‌شود:
کتاب- به منظور استفاده هر سه قشر مربیان، ورزشکاران و مربیان ذهنی،کتاب‌هایی توسط مرکز روان‌شناسی ورزشی شناسایی و ترجمه می‌شوند.

کتاب‌های چاپ شده در مرکز روان‌شناسی ورزشی :
1. آمادگی روانی برای ورزشکاران
2. روان‌شناسی پرورش اندام
3. روان‌شناسی آسیب‌های ورزشی
4. چگونه از تصویرسازی برای عملکرد ورزشی استفاده کنیم
5. جنبه‌های روان‌شناختی تیراندازی با کمان
6. روان‌شناسی دوومیدانی
7. روان‌شناسی هندبال
8. روان‌شناسی تنیس
9. روان‌شناسی ورزشی
10. روان‌شناسی هنرهای رزمی

    کتاب‌های زیر چاپ:
1. با نیروی ذهنی خود پیروز شوید
2. روان‌شناسی شنا
3. روان‌شناسی والیبال
4. روان‌شناسی بسکتبال
5. پیروزی ذهنی در تیراندازی
6. روان‌شناسی بسکتبال
7. روان‌شناسی فوتبال
8. روان‌شناسی دوچرخه‌سواری
9. روان‌شناسی کشتی
10. روان‌شناسی ژیمناستیک
11. روان‌شناسی آسیب‌های ورزشی

برای دریافت کتاب‌های موجود به مرکز روان‌شناسی ورزشی مراجعه کنید.

نشریه ذهن قهرمان- برای جلب توجه ورزشکاران به مفاهیم اولیه روان‌شناسی ورزشی،‌ نیاز است تا نشریه‌ای ویژه آنان طراحی شود که در عین کاربردی بودن، کوتاه، مختصر و جذاب باشد. بدین منظور، مقالات کاربردی بازبانی ساده و مصور در این نشریه چاپ می‌شوند.
نشریه‌های موجود در مرکز:
1. ذهن قهرمان(1)
2. ذهن قهرمان (2)
3. ذهن قهرمان (3)

به منظور دریافت این نشریه‌ها به مرکز روان‌شناسی ورزشی مراجعه کنید.

پوستر- یکی از ویژگی‌های پوسترها اینست که در عین ساده بودن با کمک تصاویر با خواننده ارتباط برقرار می‌کند. مرکز روان‌شناسی ورزشی بر آنست تا بر حسب نیاز ورزشکاران پوسترهای مرتبط تهیه نماید.

بولتن و بروشورهای موجود در مرکز:
1. نشریه‌های ذهن قهرمان (1، 2، 3)
2. بروشورها

  پوسترهای موجود در مرکز: پوستر بازیافت تمرکز

  نوار و CD های آموزشی- CD های موجود در مرکز: CD   آرام‌سازی

 
فعالیت‌های مشاوره‌ای
جلسات مشاوره‌ای فردی و گروهی برای حل مشکلات و موانع ذهنی ورزشکاران و نیز ارتقای مهارت‌های ذهنی آنان، مهمترین هدف این بخش از مرکز روان‌شناسی ورزشی را تشکیل می‌دهد.
برای تعیین وقت مشاوره به مرکز روان‌شناسی ورزشی مراجعه کنید و یا با شماره تلفن 22019891 تماس بگیرید.
 
 

 

 

طراحی سایت و پورتال، هاست (هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام